Antyczna idea ruchu przetrwa?

Zastanawiałeś się kiedykolwiek czym dla Ciebie jest ruch? Jaki ma wpływ na Ciebie i Twoich bliskich? Nie wyobrażasz sobie bez niego życia, a może jak słyszysz, że powinieneś się ruszać to do głowy przychodzi znana sentencja: "nie mam czasu"? To co tutaj przeczytasz zmieni Twoje życie.

Antyczna idea ruchu przetrwa?

Antyczna idea ruchu przetrwa? (by Grzegorz Wichrzycki)

Gdzie to zmierza?

Aktywność fizyczna od bardzo dawna służyła ludziom do wielkich czynów. Ciężki trening prowadził do zwycięstwa nad przeciwnikiem, tak jak to odbywało się w Antycznej Grecji. Teraz tym przeciwnikiem jest styl życia, który narzuca mordercze tempo. Tempo, które odbiera życie młodym ludziom zaraz po 30. roku życia. Niszczy ich ciała, zamieniając je w coś nie przypominające postawy ciała, umysły przypominające przeciążone systemy, w których zaraz pojawi się napis “ERROR”.

Jak tak można żyć? W ogóle czy to można nazwać życiem? Nie wiem dokąd to zmierza, ale wiem, że nie w tą stronę co powinno.

Prawdziwa historia

Po sesji treningowej jeden z moich podopiecznych opowiedział mi pewną sytuację, jaka przydarzyła mu się podczas weekendu podczas 32. rocznicy klasy maturalnej. To co usłyszałem od niego dało mi obraz ludzi sukcesu w ich mniemaniu. Rzekł:

„Grzesiek, fatalna sprawa! Wielu z tych ludzi nie poznałem. Wszyscy zrobili karierę, są właścicielami firm, opływają w materialnym bogactwie. Ale co z tego, jak przeważnie wszyscy wyglądają o 10 lat starzej i wyglądają jakby potrzebowali wsparcia drugiej osoby do codziennych czynności! Pamiętam jak byli wysportowani, wspólne wędrówki górskie, spływy kajakowe… a teraz się zastanawiam jak oni dają radę w łóżku.

Próbowałem nawiązać jakikolwiek inny temat niż praca. Aktywność fizyczna, rower, piesze wędrówki górskie jak za starych lat… i nic! Co więcej, co chwilę przepraszali i podchodzili do stołu by się napić i jeść. Jak oni żyją? To jest smutne!”

W oczach tego ponad 50 – letniego mężczyzny nie widziałem drwin, czy wyśmiewania się z tych ludzi, ale przejęcie i współczucie, że ludzie którzy kiedyś byli kompanami wypraw, za niedługo mogą mieć zawał serca (albo już mieli). Mężczyzna świetnie zbudowany, który dzięki aktywności fizycznej zmienił podejście do życia, zwieńczył to jednym zdaniem: nie żałuję czasu poświęconego na ruch.

Wspaniała przygoda o cudownej przemianie

Idea ruchu. Czynność, która zbawia, która powoduje uśmiech na twarzach na samą myśl o niej, która motywuje oraz sprawia, że się chce żyć. Dążenie do obranego celu, uporczywa praca nad sobą, katorżnicze ćwiczenia. Kult pięknego, zdrowego, silnego ciała. Wreszcie podstawa życia… styl życia. Pasja.

Przypomina Ci to coś? Jest to droga FIT. Opis etapów jest krótki, ale za to droga ciężka i zawsze pod górkę. Na szczycie piękne widoki i… następny do zdobycia, a za nim jeszcze jeden. Nie zobaczysz końca tych gór, ale za to widok jaki piękny.

Kontynuując…

Całe życie spędzam w świecie aktywności fizycznej i cały czas myślałem, że jest to sposób na odreagowanie napiętych sytuacji, zabawa, ale także zrozumiałem, że jest to gwarancja. Gwarancja na zdrowe i długie życie. Sorry, długie życie w sprawności. Człowiek stworzony jest do ruchu. Ruch motywuje do dalszego działania, tak naprawdę dzięki niemu pokonujemy własne wewnętrzne bariery. Jeśli już je pokonamy to świat stoi otworem.

p.s. Czy myślałeś o której jutro pójdziesz na trening?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

5 powodów, dlaczego crossfit jest lepszy od tradycyjnych ćwiczeń na siłowni Trening fitness Izabel Goulart – najbardziej wysportowanej modelki świata Najlepsza godzina na trening? Kiedy trenować? Massy Arias: fitness receptą na depresję Nie możesz nabrać masy mięśniowej? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów Ten trening na pewno cię zmęczy! I spali mnóstwo kalorii Aerobiczna szóstka Weidera Poznaj przepis na najlepszy koktajl po treningu 4 najlepsze sporty dla kobiet Skalpel. Zasady treningu Ewy Chodakowskiej Ewa Chodakowska – trenerka wszystkich Polek Co to jest burpees? Magnez a mięśnie Jak prawidłowo zrobić plank? Ćwiczenia na zgrabne pośladki Błędy, jakie najczęściej popełniamy podczas biegania Skalpel. Rezultaty treningu z Ewą Chodakowską Jak spalić więcej kalorii ćwicząc na bieżni? Cool down, czyli jak uspokoić organizm po treningu? 10 zalet jazdy na rowerze Najważniejsze zasady po bieganiu, o których musisz pamiętać Najczęstsze błędy po treningu 8 sposobów, by szybciej schudnąć jeżdżąc na rowerze Imbir najlepszy na ból mięśni

Popularne w tym tygodniu:

Trening, który pozwoli spalać kalorie przez 24 godziny Jak pozbyć się oponki z brzucha? Trening Ewy Chodakowskiej Ćwiczysz na trampolinie? To może się dla ciebie źle skończyć Od zwykłej nastolatki do miss bikini. W czym tkwi sekret Małgosi Mączyńskiej? Skuteczny trening, czyli co powinieneś wiedzieć o ekscentryce Chcesz mieć zgrabną pupę? Podejmij nasze wyzwanie! To ćwiczenie powinna codziennie wykonać każda kobieta. Wysmukli talię i poprawi życie seksualne Tych napojów nie pij po treningu Grube uda - jak się pozbyć z nich tkanki tłuszczowej, zasady żywienia Ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud Znasz Shauna T, autora "Insanity"? Teraz pokazuje ćwiczenie, które powinieneś wykonywać, gdy nie masz czasu na cały trening Trening na redukcję – zasady, plan treningowy