Paradoks odpoczynku

Poniedziałek. Początek tygodnia, wstajesz rano a Twoje myśli od razu wędrują już do piątkowego popołudnia i kolejnego weekendu? Godzina 12 w południe, a Ty wciąż jesteś zaspany i zmęczony pomimo tego, że przed chwilą miałeś przespany cały weekend? Przecież się wyspałeś tej nocy i nie powinno zmęczenie Cię dotyczyć. Może za długo spałeś? A może jednak z Tobą jest coś nie tak? Choroba? Nic z tych rzeczy. Po prostu nie potrafisz odpoczywać! Dziwne, czyż nie?

Paradoks odpoczynku

Paradoks odpoczynku (123rf.com)

Organizm potrzebuje odpoczynku, żeby mógł podjąć kolejny wysiłek umysłowy, podejmować kolejne zadania i realizować efektywnie projekty. Jednak, czy odpoczynek sprowadza się tylko do leżenia przed telewizorem, codziennych drzemek, słuchania muzyki czy czytania książek? Tutaj występuje paradoks: organizm odpoczywa, kiedy się męczy!

W sytuacji, gdzie praca umysłowa wynosi 8 godzin i dłużej w ciągu dnia nie należy odpoczywać dodatkowo męcząc umysł. Umysł odpocznie, kiedy podejmiesz aktywność fizyczną. Nie myślisz wówczas o niczym, a skupiasz się na zadaniu fizycznym do wykonania, na prawidłowym oddychaniu oraz….na tym, jak wspaniale się czujesz będąc w ruchu. Od czego więc zacząć?

Regeneracja po treningu


PODNIEŚ COŚ!

Wysiłek fizyczny, który uwzględni opór zewnętrzny lub unoszenie masy własnego ciała jest najlepszym rozwiązaniem, by odpocząć od umysłowych wyzwań w ciągu tygodnia. Najlepiej trening siłowy wykonywać 2 razy w tygodniu. Są różne rodzaje treningu siłowego, jednak proponuję, abyś w trakcie jednostki treningowej wykonał ćwiczenia angażujące wszystkie grupy mięśniowe.

Na siłowni najlepiej skorzystać na sam początek z maszyn angażujących grupy mięśniowe: grzbiet, klatka piersiowa, obręcz barkowa, ramiona, nogi oraz brzuch. W przypadku, gdy chcesz ćwiczyć w domu możesz wykorzystać jako opór zewnętrzny butelki z wodą, krzesła, wiaderka z wodą lub też opór własnego ciała.

SZYBCIEJ, DALEJ, MOCNIEJ!

Dotleń cały organizm i złap zadyszkę w czasie biegania, jazdy na rowerze lub pływania. W trakcie treningu cardio na pewno nie będziesz myśleć o codziennych zmaganiach w pracy, a skupisz się na tym czy trzymasz właściwe tempo ruchu czy też miarodajnie oddychasz, a pot na Twoim będzie wyznacznikiem satysfakcji z treningu. Trening cardio możesz wykonać, tak jak w przypadku treningu siłowego - 2 razy w tygodniu po 30 minut, aby utrzymać prawidłową kondycję całego ciała i umysłu.

PRZECIĄGNIJ SIĘ ZA DNIA!

Praca umysłowa głównie jest wykonywana w pozycji siedzącej przy biurku i nie zawsze w poprawnej pozycji ciała. Rozciąganie pomoże Ci rozluźnić sztywne mięśnie po ciężkim dniu w pracy. Poświęć codziennie 20 minut wieczorem na rozluźnienie napięć mięśniowych, a także staraj się codziennie w pracy co godzinę rozciągać się przez 5 minut.

Zobacz również: Jak ćwiczą gwiazdy?

Wystarczy, że wykonasz kilka skłonów tułowia z wyprostowanymi nogami, kilka głębokich przysiadów, skrętów tułowia, wyprostowanie całego ciała ze ściągnięciem ramion w tył, „koci grzbiet”, wyprost ramion w górę z wychyleniem tułowia w tył, krążenia ramion w przód oraz w tył, dotykanie uchem ramienia, obroty głową raz w lewą, raz w prawą stronę. I co, poczułeś się lepiej?

TYLKO JA!

Niestety musisz być egoistą i w końcu pomyśleć o sobie i zadbać o siebie. Kiedy już to zrobisz, zauważysz, że wszyscy wokół także z tego skorzystają. Relacje towarzyskie się polepszą, a Ty nie będziesz chodzić ciągle zmęczony dodatkowo motywując najbliższych do życia! Odpocznij od zmagań umysłowych w pracy i zacznij się ruszać.

Po każdej aktywności fizycznej dostaniesz porządny zastrzyk energii i chęci do dalszego działania. Codzienna dawka endorfin spowoduje, że poniedziałek będzie Twoim najwspanialszym dniem w tygodniu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Co jeść przed i po wieczornym treningu? Wskazówki Ewy Chodakowskiej Najdziwniejsze siłownie świata - Limelight, Gidropark, Pink Iron 6-minutowy trening Ewy Chodakowskiej na boczki 7 najlepszych treningów na zgrabne pośladki Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej na wewnętrzną część ud Poznaj przepis na najlepszy koktajl po treningu Co się stanie, gdy będziesz jadł dwa banany dziennie? 3 ćwiczenia na brzuch, które dają szybkie rezultaty. Zastosuj ten plan w domu. Wystarczy 10-15 minut Produkty, których nigdy nie powinieneś jeść przed treningiem Ćwicząca mama jest po prostu sexy... Przysiady – prawidłowe wykonanie 5 popularnych przekąsek po treningu, które tuczą Ćwicz dla wspaniałego seksu! 4 najlepsze sporty dla kobiet Tabata dla początkujących NIE ISTNIEJE Najgorsze ćwiczenia na brzuch Skalpel. Zasady treningu Ewy Chodakowskiej Ewa Chodakowska – trenerka wszystkich Polek Co jeść po ćwiczeniach? 4 białkowe posiłki potreningowe Co jeść przed i po porannym treningu? Wskazówki Ewy Chodakowskiej 7 momentów, w których powinnaś uprawiać seks Desery bez pieczenia z jadłospisu Ewy Chodakowskiej Joga może być bardziej niebezpieczna niż wcześniej sądzono Orgazm podczas ćwiczeń? To możliwe!

Popularne w tym tygodniu:

Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej na wewnętrzną część ud 3 ćwiczenia na brzuch, które dają szybkie rezultaty. Zastosuj ten plan w domu. Wystarczy 10-15 minut Co się stanie, gdy będziesz jadł dwa banany dziennie? Poznaj przepis na najlepszy koktajl po treningu 7 najlepszych treningów na zgrabne pośladki Co jeść przed i po wieczornym treningu? Wskazówki Ewy Chodakowskiej 5 popularnych przekąsek po treningu, które tuczą 6-minutowy trening Ewy Chodakowskiej na boczki Przysiady – prawidłowe wykonanie Ćwicząca mama jest po prostu sexy... Produkty, których nigdy nie powinieneś jeść przed treningiem Przez ćwiczenia wpadła w anemię. “Przestańcie porównywać się z innymi i zacznijcie kochać ciało, które macie”